Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2011

Η ΑΝΑΛΥΣΗ, ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Στο χθεσινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ η ομάδα του Ι.Χάβου μπορεί να μην έπιασε σπουδαία απόδοση, παρόλα αυτά ήταν μετά από πολύ καιρό αρκετά καλή, αν αναλογιστεί κανείς τις ιδιαιτερότητες του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ παρά τις πολλές απουσίες βασικών παικτών, 9 στο σύνολο, ευτύχισε να έχει σε καλή μέρα τόσο τον Σαλπιγγίδη ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, εναν πάρα πολύ καλό Τσιρίλο στην άμυνα και επιτέλους έναν πάρα πολύ ουσιαστικό Γκαρσία.

Σε ομαδικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ είχε 14 προσπάθειες για γκολ έναντι 11 του Αστέρα, 76 μεταβιβάσεις έναντι 55, 7/24 γεμίσματα έναντι 3/19, 24 κλεψίματα έναντι 20, και 35 λάθη, όσα έκαναν και οι φιλοξενούμενοι.
Ατομικά, στην άμυνα  δέσποζε η φιγούρα του Τσιρίλο ο οποίος έπαιξε χθες και για τον τιμωρημένο Κοντρέρας. Ο Σαβίνι απέφυγε τα σοβαρά λάθη, ενώ οι δύο πλάγιοι μπακ, Λίνο και Σνάουτσνερ είχαν 04/ και 0/2 γεμίσματα αντίστοιχα και γενικά μέτρια παρουσία.
Στο χώρο του κέντρου ο Σταύρος Τσουκαλάς είχε μία προσπάθεια για γκολ, 8 μεταβιβάσεις, 2 κλεψίματα και 3 λάθη, ο Γιώργος Φωτάκης 6 μεταβιβάσεις, 5 φάουλ, 1/5 γεμίσματα, 2 κλεψίματα και ένα λάθος, ενώ ο Πάμπλο Γκαρσία ήταν και πάλι πληθωρικός με μία ασίστ, 4/8 γεμίσματα, 14 μεταβιβάσεις, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.
Στην επίθεση ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πέτυχε το 100ο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα στη μοναδική επιθετική του προσπάθεια, είχε 7 μεταβιβάσεις, 4 λάθη και 9 κερδισμένα φάουλ ενώ ο παρτενέρ του, Στέφανος Αθανασιάδης, είχε 5 προσπάθειες για γκολ, 7 μεταβιβάσεις και ισάριθμα λάθη, ενώ ο Βιεϊρίνια τέλειωσε τον αγώνα με 5 προσπάθειες για γκολ, 2/3 γεμίσματα, 9 μεταβιβάσεις, 5 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη.
Πιο συγκεκριμένα:
Κώστας Χαλκιάς: Αν και στην αρχή ήταν ασταθής σε δύο επεμβάσεις του, στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Έκανε δύο καλές αποκρούσεις ενώ ήταν σταθερός και στα στημένα του δευτέρου ημιχρόνου. Βαθμός 6,5
Μίροσλαβ Σνάουτσνερ : Στην αρχή ήταν φανερά νευρικός κάνοντας αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις του. Βελτιώθηκε στο β ημίχρονο, παρόλα αυτά η παρουσία του ήταν μέτρια. Βαθμός 5,5
Μπρούνο Τσιρίλο : Ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Έχει πλέον και αυτοπεποίθηση και αυτό φαίνεται στις μεταβιβάσεις του ενώ ήταν πολύ σταθερός στις επεμβάσεις του. Φλέρταρέ για ακόμη ένα παιχνίδι με το γκολ το οποίο μάλλον είναι θέμα χρόνου. Βαθμός 7,5
Μίρκο Σαβίνι: Φάνηκε πως μπορεί να προσφέρει περισσότερα ως κεντρικός αμυντικός όπου μπορεί να καλύψει κάποιες αδυναμίες του. Είχε καλές και κακές στιγμές, και απέφυγε το σοβαρό λάθος. Βαθμός 6
Μασιέλ Λίνο:Και στην περίπτωση του Βραζιλιάνου φάνηκε πως η θέση του αριστερού μπακ και όχι του χαφ του ταιριάζει περισσότερο. Ήταν καλύτερος απ ότι στις Σέρρες παρόλα αυτά θέλει χρόνο για να αποκτήσει ρυθμό. Βαθμός 5,5
Πάμπλο Γκαρσία:Οργάνωσε με πολύ καλό τρόπο μετά από πάρα πολύ καιρό το παιχνίδι του ΠΑΟΚ έχοντας ηρεμία και αποφεύγοντας τα λάθη στις μεταβιβάσεις του. Πολύ σημαντική η προσφορά του και με τις εκτελέσεις των στημένων φάσεων από τις οποίες προήρθε και το γκολ του Σαλπιγγίδη, προσωπικά πιστεύω ότι ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ. Βαθμός 8
Σταύρος Τσουκαλάς: Προσπάθησε να βοηθήσει έχοντας κάποιες καλές ενέργειες αλλά πρέπει να βελτιώσει πολλά στοιχεία τόσο στον τομέα της φυσικής κατάστασης όσο και σ’ αυτόν της ταχύτητας σκέψης και της αμυντικής αντίδρασης. Γενικά η εμφάνιση του ήταν ενθαρρυντική. Βαθμός 6,5
Γιώργος Φωτάκης:Ήταν καλύτερος από το παιχνίδι των Σερρών παίζοντας τόσο πίσω από τον επιθετικό όσο και δεξιά. Ο διεθνής μέσος είχε μερικά σκληρά μαρκαρίσματα και αντιδράσεις «φλερτάροντας» με την κόκκινη κάρτα. Προσωπικά περιμένω ακόμη περισσότερα. Βαθμός 6
Αντρέ Βιεϊρίνια:Εκτός ρυθμού στο α ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε δείχνοντας σε κάποιες στιγμές τη σπουδαία ποιότητά του, παρόλα αυτά δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Βαθμός 6,5
Δημήτρης Σαλπιγγίδης: Όντας πλέον πιο ξεκούραστος, συνέχισε να σκοράρει και να βοηθά την ομάδα του με τον καλύτερο τρόπο, αγωνιζόμενος τόσο στα  δεξιά όσο και στο πλευρό του Αθανασιάδη όπου γίνεται πιο απειλητικός. Σκόραρε για δεύτερο αγώνα στην μοναδική φάση που έκανε. Βαθμός 7
Στέφανος Αθανασιάδης: Του ταιριάζει η θέση του κεντρικού επιθετικού απειλώντας την αντίπαλη εστία τόσο με το κεφάλι όσο και με την μπάλα στα πόδια. Έχασε 4-5 καλές ευκαιρίες, ήταν κινητικός και δραστήριος και του έλειψε μόνο το γκολ. Βαθμός 7
Βασίλης Κουτσιανικούλης – Θανάσης Παπάζογλου :Έπαιξαν ελάχιστα.
Μάκης Χάβος: Έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά αλλάζοντας το 4-2-3-1 σε 4-4-2 για να κάνει την ομάδα του πιο απειλητική απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης που ξέρει να αμύνεται καλά. Διαχειρίστηκε καλύτερα το χθεσινό μάτς απ ότι τα προηγούμενα, δεν αρκέστηκε στο ένα γκολ, αλλά μετά το 70’ που οι παίκτες του είχαν κουραστεί, επέλεξε να κρατήσει τις αλλαγές του για τα τελευταία λεπτά με μοναδικό σκοπό να τις ρίξει στον αγώνα και να κερδίσει χρόνο. Η επιλογή αυτή πρόδιδε και το άγχος του για τη νίκη ενώ η αδυναμία της ομάδας του να "τελειώσει" ένα παιχνίδι είναι κάτι το οποίο πρέπει να τον προβληματίσει αρκετά στο μέλλον. Βαθμός 6,5