Πέμπτη 10 Μαρτίου 2011

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΗ

Σε ένα μάλλον μέτριο και χωρίς ρυθμό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κατάφερε μετά από 5 συνεχόμενους αγώνες χωρίς νίκη να επικρατήσει του νωθρού Εργοτέλη στο γήπεδο της Τούμπας...
Σε μια κρύα Τούμπα η οποία δεν είχε πάνω από 10000 άτομα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σημειώσει 2 γκολ, βάζοντας τέρμα στην κατρακύλα και το αρνητικό σερί χωρίς γκολ το οποίο είχε να γίνει από το 1970!!!Πιο συγκεκριμένα, ο αγώνας μέσα από τους αριθμούς και η απόδοση των παικτών ήταν η ακόλουθη:

Σε ομαδικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ είχε 7 προσπάθειες για γκολ, 4/23 γεμίσματα, 61 μεταβιβάσεις, 38 λάθη, 27 κλεψίματα, 24 επεμβάσεις, 18 κερδισμένα φάουλ και 26 φάουλ εναντίον του. Ο Εργοτέλης είχε 6 προσπάθειες για γκολ, 6/29 γεμίσματα, 52 μεταβιβάσεις, 44 λάθη, 22 κλεψίματα και 19 επεμβάσεις.

Στην άμυνα, ο σκόρερ Κοντρέρας που αποτελεί δαίμονα του Εργοτέλη καθώς είχε σκοράρει και στον αγώνα του πρώτου γύρου, είχε 4 μεταβιβάσεις, μία επέμβαση και 1 κλέψιμο, ο Στέλιος Μαλεζάς 6 επεμβάσεις, ο Λίνο είχε 2/6 γεμίσματα, 4 μεταβιβάσεις, 1 κλέψιμο και 2 επεμβάσεις, ενώ ο Σνάουτσνερ1/4 γεμίσματα, 7 μεταβιβάσεις, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Στο χώρο του κέντρου, ο Βλάνταν Ίβιτς είχε 6 μεταβιβάσεις και 4 λάθη, ο Γιώργος Φωτάκης 4 μεταβιβάσεις και 1 λάθος, ο Βασίλης Κουτσιανικούλης 2 προσπάθειες για γκολ, 6 μεταβιβάσεις, 7 λάθη 0/2 γεμίσματα και 1 κλέψιμο, ενώ ο Βιτόλο κράτησε το κέντρο με 12 μεταβιβάσεις, 6 κλεψίματα και 3 λάθη.

Στην επίθεση, ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς τέλειωσε τον αγώνα με μία ασίστ, μία προσπάθεια για γκολ, 5 μεταβιβάσεις, 2 λάθη, 0/2 γεμίσματα και 3 κερδισμένα φάουλ, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης δεν έπιασε ψηλά στάνταρ, με μία επιθετική προσπάθεια 1/3 γεμίσματα, 1 μεταβίβαση, 5 λάθη και ένα κλέψιμο.

Τέλος από τους παίκτες που αγωνίστηκαν ως αλλαγή, ο σκόρερ Τσουκαλάς σε 38 λεπτά είχε 5 μεταβιβάσεις, 2 επεμβάσεις και 1 λάθος, ο Ελ Ζαρ μία προσπάθεια για γκολ, 1 μεταβίβαση, 1 λάθος και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά και ο Έττο 0/2 γεμίσματα σε 8 λεπτά.

Κρέσιτς: Μία μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπούντιμιρ στο 0-0, καλός κάτω από την εστία, διστακτικός στις εξόδους. Βαθμός 6

Σνάουτσνερ: Μεγάλο παιχνίδι αμυντικά, δεν άφησε τίποτα να περάσει από την πλευρά του, έδωσε πολλές βοήθειες στους συμπαίκτες του, πολύ καλός μετά από καιρό, με μοναδικό μελανό σημείο τη λάθος αντίδραση του στην φάση του ο Εργοτέλης ζητά πέναλτι με τον Λεάλ στο 1-0. Θα μπορούσε να είχε δοθεί. Μακάρι να βρήκε και πάλι τον εαυτό του. Βαθμός 7,5

Μαλεζάς: Μέτριο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο, δεν πήρε πολλές δημιουργικές πρωτοβουλίες παρότι δεν είχε μαρκάρισμα. Δεν θυμίζει σε τίποτα τον περσινό καλό Μαλεζά. Βαθμός 6

Κοντρέρας: Πέτυχε γκολ, νωρίς, διώχνοντας την κατάρα. Δύο επεμβάσεις του, σε σουτ του Βερπακόφσκις και του Μπούντιμιρ, κράτησαν το μηδέν παθητικό. Δεκάδες φορές πρώτος στη μπάλα, καθαρό μυαλό στα 90 λεπτά. Απλά ο καλύτερος της αναμέτρησης. Βαθμός 8

Λίνο: Αμυντικά, αν ακολουθούσε εντολές του Καραγεωργίου μπορεί και να ήταν καλύτερος, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Από αυτόν όμως εκτελέστηκε το φάουλ που έφερε το πρώτο γκολ, ενώ δημιουργικά είχε ουσία. Δεν δικαιολογείται με τίποτα η εμμονή να έχει θέση βασικού. Αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνων. Βαθμός 4

Φωτάκης: Έτρεξε πολύ, έδειξε να βρίσκει ρυθμό, δεν ήταν ουσιαστικός στη δημιουργία. Περισσότερο χαμαλίκι έκανε παρά οτιδήποτε άλλο. Η ομάδα τον χρειάζεται στην δύσκολη συνέχεια. Βαθμός 6

Βιτόλο: Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε με το πέρασμα του χρόνου παρότι δείχνει πως ακόμη δεν πατάει καλά. Μακάρι αυτά τα 2-3 παιχνίδια πριν το κρίσιμο ματς της Τετάρτης να του δώσουν ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Βαθμός 5

Ίβιτς :Δεν απέδωσε μεγάλο ποδόσφαιρο, αλλά σουλούπωσε κάπως την κατάσταση στα χαφ. Φαίνεται ότι θέλει αλλά δεν μπορεί. Βαθμός 6

Σαλπιγγίδης: Έτρεξε, μάρκαρε, πίεσε, είχε ένα καλό σουτ, δύο καλές σέντρες, δύο φορές κόπηκε με ανύπαρκτα οφσάιντ, και γενικά ήταν σωστός τακτικά. Παρόλα τα παραπάνω η απόδοση του ήταν μέτρια μια και όλοι μας περιμένουμε πολλά παραπάνω από αυτόν σε τέτοια παιχνίδια. Βαθμός 6

Κουτσιανικούλης: Θυμίζει πλέον κανονικό ποδοσφαιριστή. Σοβαρός, σωστός, κράτησε μπάλα, ήταν ομαδικός και έβγαλε δύο προσωπικές φάσεις που θα μπορούσε να σκοράρει. Σοβαρός και τακτικά. Μακάρι να ανακάμψει ποδοσφαιρικά, προς όφελος τόσο της ομάδας, αλλά κυρίως για τον ίδιο. Βαθμός 7

Μουσλίμοβιτς: Έκανε τα πάντα, εκτός από το γκολ το οποίο μοιάζει με εξίσωση πυρηνικής φυσικής για τον Ιρλανδό από την Βοσνία. Ασίστ στο δεύτερο, κράτησε μπάλα, πίεσε πολύ τον Χίμπλιγκερ, προβλημάτισε την αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη. Στα συν του ο 5 συνεχόμενος αγώνας χωρίς να τραυματιστεί... Ζήτω!!! Βαθμός 7

Τσουκαλάς: Μπήκε αντί του Φωτάκη, έβγαλε την μπάλα έξυπνα δύο φορές στους χώρους και η κάθετή του κίνηση έφερε την ασίστ του Μουσλίμοβιτς σε αυτόν και το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Έδειξε πιο φρέσκος ερχόμενος απο τον πάγκο παρά όταν ξεκινάει βασικός. Βαθμός 6,5

Ελ Ζαρ: Πέρασε και δεν ακούμπησε. Ούτε που κατάλαβα ότι αγωνίστηκε... Είναι γεγονός οτι τον επηρεάζει αρνητικά το γεγονός ότι δεν έχει συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ είναι καλύτερος όταν ξεκινά βασικός, παρά όταν είναι αλλαγή. Βαθμός 4

Έτο: Πρόλαβε σε πέντε λεπτά που έπαιξε ως χαφ, να βγει σε φάση για γκολ αλλά τον πρόλαβε ο Ρουμπάκης. Βαθμός 5

Χάβος: Προσέγγισε σοβαρά το παιχνίδι μετά από πολύ καιρό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έκανε και κάποιο κατόρθωμα. Έκλεισε τους χώρους, τον βοήθησε το γκολ του Κοντρέρας και δεν πήρε ρίσκα κυνηγώντας κυνικά το αποτέλεσμα. Καλή η αλλαγή του Τσουκαλά, έδωσε και ανάσες στον Σάλπι βγάζοντάς τον στο τελευταίο 20λεπτό όμως και πάλι κάποιες εμμονές του, όπως η χρησιμοποίηση του Λίνο, τείνουν να γίνουν επικίνδυνες... Βαθμός 6 (μ.ο.ομάδας 6,07)