Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ

Σε ομαδικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ είχε 16 προσπάθειες για γκολ, 10/30 γεμίσματα, 121 μεταβιβάσεις, 42 λάθη, 29 κλεψίματα, 14 επεμβάσεις, 16 φάουλ και 9 κερδισμένα φάουλ. Η Ξάνθη είχε 6 προσπάθειες για γκολ, 5/21 γεμίσματα, 73 μεταβιβάσεις, 46 λάθη, 32 κλεψίματα, 22 επεμβάσεις 9 φάουλ και 16 κερδισμένα φάουλ.

Στην άμυνα, ο Μπρούνο Τσιρίλο είχε 3 κλεψίματα και 2 επεμβάσεις, ο Πάμπλο Κοντρέρας 4 κλεψίματα και 2 επεμβάσεις, ενώ ο Λίνο επέστρεψε στις ουσιαστικές εμφανίσεις με μία προσπάθεια για γκολ, 2/8 γεμίσματα, 9 μεταβιβάσεις, ένα λάθος, 1 κλέψιμο και 2 επεμβάσεις. Ο Μίροσλαβ Σνάουτσνερ βοήθησε με 7 μεταβιβάσεις, δύο κλεψίματα και 2 επεμβάσεις, ενώ ο Κώστας Χαλκιάς πραγματοποίησε 3 αποκρούσεις και 4 επεμβάσεις.

Στο χώρο του κέντρου,ο Βλάνταν Ίβιτς σε 77 λεπτά μοίρασε είκοσι πάσες, είχε τρία κλεψίματα και έκανε δέκα λάθη. Ο Σταύρος Τσουκαλάς έκανε αθόρυβη δουλειά με 15 μεταβιβάσεις, μία προσπάθεια για γκολ, ενώ είχε και τέσσερα λάθη. Ο Γιώργος Φωτάκης, πριν τραυματιστεί είχε μία προσπάθεια για γκολ, 0/3 γεμίσματα, 4 μεταβιβάσεις, 2 λάθη και 1 κλέψιμο. Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης σε 52 λεπτά είχε 4 μεταβιβάσεις 6 λάθη, 1 κλέψιμο και μία χαμένη ευκαιρία, ενώ ο Σωτήρης Μπαλάφας, που αντικατέστησε το Λαρισαίο, είχε πέντε μεταβιβάσεις, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

Στην επίθεση,ο Στέφανος Αθανασιάδης, είχε έξι επιθετικές προσπάθειες, 10 μεταβιβάσεις και 4 λάθη, ενώ ο έτερος σκόρερ Δημήτρης Σαλπιγγίδης τέλειωσε τον αγώνα με τέσσερις προσπάθειες για γκολ, 12 μεταβιβάσεις και 2 λάθη.Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, σε 17 λεπτά συμμετοχής δεν είχε επιθετική προσπάθεια, αλλά έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ.Ενώ ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, πέρα από την ασίστ στο πρώτο γκολ, είχε μία σπουδαία στατιστική με μία προσπάθεια για γκολ, 8/13 γεμίσματα, 15 μεταβιβάσεις, 4 κλεψίματα, 2 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη. Για όλα αυτά αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Τέλος  στα αξιοσημείωτα του αγώνα περιλαμβάνονται τα εξής:

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόραρε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος.Ο Στέφανος Αθανασιάδης σκόραρε για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε αγώνα πρωταθλήματος στην Τούμπα. Η πρώτη ήταν το Φεβρουάριο του 2009 σε αγώνα με τον Εργοτέλη.Ο Χαλκιάς δέχθηκε γκολ μετά από 278 λεπτά, στα οποία είχε διατηρήσει απαραβίαστη την εστία του.Τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη, ήταν στη σεζόν 1993-94.