Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ...ΠΑΟΚ-ΑΝΤΑΛΕΙΑ 73-75

Ένα τρίποντο του Γκεν 2' πριν το τέλος "σκότωσε" τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο "Δικέφαλος" στο φιλικό της Κυριακής (18/9) απέναντι στην Αντάλια να χάσει με 75-73. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι επί τουρκικού εδάφους, πάλεψε, όμως έχασε στις λεπτομέρειες.

Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί πως πριν συμπληρωθεί το πέμπτο λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε ο Γιάννης Καλαμπόκης, χωρίς ιδιαίτερο λόγο και μετά από ένα φάουλ που χρεώθηκε, για το οποίο δέχτηκε και τεχνική ποινή. Έτσι ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να αγωνιστεί δίχως τον έμπειρο γκαρντ στο υπόλοιπο του αγώνα, σε ένα ματς στο οποίο πρώτος σκόρερ των "ασπρόμαυρων" ήταν ο Ντικούδης με 18 πόντους.

Η Αντάλια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10-14, αλλά με σερί 10-0, απάντησε ο ΠΑΟΚ και πήρε το προβάδισμα με 20-14 στο 8΄. Μάλιστα ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +10 για πρώτη φορά στο 25΄30΄΄(56-46), ενώ σε όλο αυτό το διάστημα, μόνο μία φορά οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ (35-36 στο 15΄).

Οι Τούρκοι κατάφεραν να γυρίσουν και πάλι το ματς και να πάρουν το προβάδισμα με 69-70, αλλά με καλάθια των Ράιτ και Αντιουσκεβίτσιους, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 73-70 στο 39'. Ο Γκεν ωστόσο με τρίποντο μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην τουρκική ομάδα με 73-75. Στο τρίποντο που επιχείρησε π Ράιτ στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-40, 63-57, 73-75

ΠΑΟΚ: Γιαννακίδης 3 (1), Στίγκερς 12 (2), Καλαμπόκης, Αράπης 4, Ντικούδης 18 (1), Καλαμπάκας 1, Τσακαλέρης 3, Ράιτ 13 (1), Αντριουσκεβίτσιους 15, Καλλές 4.

Aντάλια: Φίσερ 18 (2), Ονέρ 5, Μπασάκ 5 (1), Μαχμούτογλου 10 (1), Γκεν10 (3), Παστάλ 2, Νταλ, Κάστρο 5, Γέλοβατς 4, Μπράουν 14, Πατσούν 2.